Wybór łóżka piętrowego – na co zwrócić uwagę?

Łóżko piętrowe to popularne rozwiązanie do pokoju dziecięcego dzielonego przez rodzeństwo. Pozwala na zaoszczędzenie przestrzeni, a poza tym dzieci zwykle uwielbiają łóżka piętrowe. Z tego względu nawet w pokojach dla jednego dziecko stosuje się niekiedy specyficzną formę łóżka piętrowego, czyli łóżko na antresoli bądź podwyższeniu. Jak wybrać tego typu mebel, by był bezpieczny, wygodny i funkcjonalny? Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę.

Wielkość i wysokość łóżka
Najpopularniejsze są łóżka piętrowe o standardowej szerokości 80 cm i długości od 160 cm (łóżka dziecięce) do 180 cm (dla starszych dzieci) aż po 200 cm – dla nastolatków. Wysokość zależy przede wszystkim od wieku dzieci. Dla młodszych przeznaczone są łóżka niższe, a przez to bezpieczniejsze. Starsze dzieci bez problemu mogą korzystać z naprawdę wysokich Łózek piętrowych, jednak musimy wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia. Łóżko piętrowe daje komfort użytkowania tylko w sytuacji, gdy na każdym poziomie można swobodnie usiąść w wyprostowanej pozycji. Warto tez pamiętać, że górna część umiejscowiona zbyt blisko sufitu może mieć słaba wentylację.

Materiał
Najtrwalszym materiałem jest drewno. Drewniane łóżko piętrowe jest ciężkie i bardzo stabilne, a przy tym tak wytrzymałe, że będzie służyło latami, a nawet przez kolejne pokolenia, jeśli tylko zadbamy o jego konserwację. Lżejsze, tańsze, ale też mniej trwałe są łóżka z płyty mdf – jej ogromną zaletą jest bogata paleta kolorystyczna, co bardzo podoba się dzieciom. Z płyty mdf wykonywane są też fantazyjne łóżka piętrowe dla młodszych dzieci mające kształt np. okrętu czy domu. Na rynku są tez łóżka metalowe. To także materiał bardzo trwały, choć ze względu na wygląd pasuje raczej do pokojów nastolatków – młodzież doceni prosty, surowy i nieco industrialny charakter metalowego łóżka.

Bezpieczeństwo
Bezpieczne łóżko piętrowe musi mieć przede wszystkim solidne barierki i odpowiednio wyprofilowane stopnie pozwalające wejść na górną część. W przypadku Łózek dla młodszych dzieci stosuje się drabinki nieco pochylone, o szerokich stopniach. Nastolatki poradzą sobie bez problemu z pionowym wejściem. Maluchy uwielbiają za to nietypowe zejścia na przykład w formie zjeżdżalni.

Względy praktyczne
Dobrym rozwiązaniem jest łóżko piętrowe modułowe, które możemy w razie potrzeby rozłączyć i użytkować jako dwa odrębne łóżka. Modułowość oznacza też często możliwość rozbudowania konstrukcji o dodatkowe półki i schowki. Niezależnie od tego, jaki wariant wybierzemy, warto mieć na uwadze względy praktyczne i postawić na łóżko, które posiada wysuwaną szufladę na pościel. Niektóre modele mają tez dodatkowe wysuwane łóżko – przyda się, gdy nasze pociechy będą chciały zaprosić kogoś na noc. Użytkownik górnej części będzie natomiast potrzebował funkcjonalnych półek pozwalających na odłożenie książki czy innych drobiazgów. Niezbędna jest też lampka nocna, którą można włączać i wyłączać bez konieczności schodzenia z łóżka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.