Szafa do przedpokoju – czym kierować się przy wyborze?

Przedpokój to pomieszczenie, które pełni dwojaką funkcje Jest pierwsza częścią mieszkania, jaką widzimy po otwarciu drzwi, a więc swoista wizytówką domu – nie tylko dla gości, ale też dla samych domowników. Wchodzenie do czystego, estetycznego i zadbanego przedpokoju nastraja pozytywnie i sprawia, że w domu chce się przebywać. Przedpokój to też miejsce będące przestrzenią do przechowywania: odzieży wierzchniej, obuwia, akcesoriów, często tez różnego typu sprzętów, jeśli nie dysponujemy odrębnym pomieszczeniem gospodarczym.

Dlatego jednym z podstawowych mebli w przedpokoju jest szafa. Niezależnie od tego, czy kupujemy gotową szafę do przedpokoju, czy decydujemy się na zaprojektowanie i zamówienie mebli na wymiar, musimy zwrócić uwagę na te same elementy. Czego nie może zabraknąć w szafie w przedpokoju? Oto najważniejsze elementy.

Wieszaki na odzież wierzchnią
W zależności od liczby domowników potrzebujemy jednego lub kilku drążków do wieszania ubrań. Dobrze, by mieściły się na nich zarówno płaszcze, jak i kurtki. Część osób w szafie w przedpokoju przechowuje też ubrania takie jak marynarki czy żakiety – szczególnie, gdy nie ma oddzielnej garderoby, a szafa w sypialni ma ograniczoną pojemność.

Miejsce do przechowywania obuwia
Jeśli w przedpokoju nie planujemy osobnej szafki na buty, miejsce na obuwie musi znaleźć się w szafie. Mogą to być półki wysuwane, pozwalające na przechowywani butów w kilku rzędach, lub dość płytkie i pochylone półki – sprawdzą się, jeśli nie brakuje nam przestrzeni. W pobliżu przyda się też półeczka na pojemnik z akcesoriami do pielęgnacji obuwia.

Półki na rzeczy rzadziej używane
W górnych częściach szafy powinny znaleźć się półki, na których możemy postawić pojemniki z rzadziej używanymi przedmiotami. Wiosną powędrują tam na przykład ciepłe szaliki, czapki i rękawiczki. W tym miejscu wiele osób przechowuje też walizki, plecaki i resztę wakacyjnego sprzętu turystycznego.

Półki na rzeczy gospodarcze
Jeśli nie mamy schowka ani innego wydzielonego pomieszczenia, warto w szafie w przedpokoju wyznaczyć część służącą do przechowywania odkurzacza, mopa i innych akcesoriów do sprzątania. Praktyczne haczyki czy pojemniki pozwolą utrzymać porządek w szczotkach, ścierkach czy innych drobnych przedmiotach.

Szuflady
Kilka szuflad pozwoli wygodnie przechowywać drobiazgi, które chcemy mieć pod ręką. Część osób umieszcza w nich np. podręczną apteczkę. Są też dobrym miejscem na schowanie toreb na zakupy.

Lustro
Lustro jest w przedpokoju absolutnie niezbędne. Praktycznym rozwiązaniem jest wykorzystanie do tego części drzwi szafy. Duża powierzchnia lustrzana nie tylko będzie praktyczna, ale też optycznie powiększy pomieszczenie.

Detale
Oświetlenie wewnątrz szafy znacząco poprawi komfort jej użytkowania. Dzięki zamontowanym lampkom bez trudu odnajdziemy we wnętrzu szafy wszystko, czego potrzebujemy. Jeśli decydujemy się na drzwi przesuwane – praktyczne, bo zajmujące mniej miejsca – zainwestujmy też w mechanizm domykający.