Sofa do salonu – ważna wygoda i funkcjonalność

Sofa stojąca w salonie to często centrum rodzinnego życia. Miejsce, gdzie dzieci wdrapują się na kolana rodziców po codzienną porcję przytulania albo na wspólne oglądanie filmów. Wygodna kanapa to tez domowy kącik czytelniczy i miejsce na popołudniową drzemkę. Dlatego tak ważne jest, by wybrać mebel, który sprawdzi się w tych wszystkich funkcjach, a przy tym bardzie wyglądał estetycznie, bo sofa to często mebel nadający ton pokojowi dziennemu.

Jak dużej sofy potrzebujemy?
Wielkość kanapy zależy od dwóch czynników: od metrażu pokoju, w którym ustawimy mebel, a także od liczby domowników. Dla singla lub pary wystarczająca będzie niewielka sofa, rodzinie przyda się solidny mebel – w sklepach znajdziemy sofy narożne obliczone nawet na siedem osób! Jako centrum rodzinnego wypoczynku sprawdzi się też kanapa modułowa, która składa się z elementów, jakie samodzielnie zestawiamy, komponując układ najbardziej nam odpowiadający.

Problem pojawia się jednak, jeśli dysponujemy niewielkim salonem, a potrzebujemy mebla, z którego skorzysta spora rodzina. W takiej sytuacji aranżacja kącika do wypoczynku wymaga podejścia niestandardowego. Może zamiast ciężkiej i wielkiej sofy, która zdominuje przestrzeń lepiej sprawdzą się dwie niewielkie dwuosobowe kanapy, stojący obok szezlong i miękkie pufy, które położymy obok?

Sofa rozkładana czy nie?
Sofa z funkcją spania to znakomite rozwiązanie, jeśli zdarza się, że mamy gości zostających na noc. To też dodatkowa powierzchnia przydatna, gdy dzieci zechcą urządzić piżamowe party z przyjaciółmi. Dotyczy to jednak mebla, który do spania będzie służył sporadycznie – codzienne spanie na rozkładanej kanapie jest niezdrowe.

Jakie pokrycie sofy?
Skórzane sofy są dziś nieco passe, choć w niektórych typach wnętrz mogą prezentować się bardzo dobrze. Pod warunkiem jednak, że pokrycie jest z prawdziwej skory, a nie z taniego materiału skóropodobnego, który wygląda mało gustownie. Tapicerowane sofy pasują jednak do większości salonów i są zdecydowanie popularniejsze. Warto pamiętać, że jeśli w domu są małe dzieci, świetnie sprawdzi się sofa z pokryciem, które można zdjąć i uprać. To też rozwiązanie problemu nudy, bo dzięki zmiennym pokryciom szybko zmienimy wygląd salonu.

Jak ustawić sofę?
Jeszcze do niedawna w Polsce było przyjęte ustawianie mebli przy ścianach, a odstępstwa od tej reguły uznawano za ekstrawagancję. Dziś sofa stojąca na środku salonu nikogo nie dziwi. I słusznie, bo jeśli tylko metraż na to pozwala, warto ulokować sofę tak, by wyraźnie wykreować strefę wypoczynku. W przypadku większych mebli świetnie sprawdza się kształt litery „u” otwierający się na telewizor, a jeśli go nie mamy np. na biblioteczkę czy kominek w domu. Ważne jest też zaaranżowanie przestrzeni wokół sofy, przede wszystkim zaplanowanie oświetlenia tak, by można było na kanapie wygodnie czytać. Przyda się też pojemnik na gazety i stolik, na którym ustawimy np. kubek kawy czy drobne przekąski.
 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.