Wybieramy półki wiszące do sypialni!

Miłośnicy książek nie wyobrażają sobie życia bez wygodnej, wieczornej lektury w łóżku. A to oznacza, że w sypialni bibliofila powinno znaleźć się miejsce na książki. Zdecydowanie nie jest to jednak pomieszczenie, gdzie ustawimy masywne regały czy biblioteczki. Ale kilka półek na ulubione lektury? Czemu nie! Szczególnie, że półki mogą być nie tylko praktyczne, ale też estetyczne i dodać sypialni charakteru. A przy tym przydadzą się nie tylko do przechowywania książek, bo można tez na nich ustawić np. pojemniki z drobiazgami.

Półki ścienne w sypialni zwykle nie muszą mieścić ogromnej liczby przedmiotów, możemy więc sobie pozwolić na odrobinę stylistycznego szaleństwa. Interesująco będzie wyglądała na przykład półka okrągła, w kształcie ślimaka lub fali. Ustawione na niej książki będą dodatkową ozdobą wnętrza.

Nad łóżkiem możemy też zawiesić półki w kształcie skrzynek różnej wielkości. W ich wnętrzu zmieszczą się nie tylko książki i czasopisma – to dobre miejsce na ustawienie budzika czy odłożenie przed snem okularów. Kolorowe kubiki świetnie pasują do sypialni urządzonej nowocześnie i na luzie. Mogą być też mocniejszymi akcentami na tle neutralnej bazy kolorystycznej.

Jeśli rezygnujemy ze stolika nocnego – a w niewielkich sypialniach to dobry wybór – na ścianie warto zawiesić półkę, której dolna część ma postać szufladki – schowamy w niej drobiazgi, których nie chcemy eksponować. Gdy półki mają zastąpić stolik nocny, musimy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Może to być listwa wbudowana w półkę, lub mocowana na niej lampka. W przypadku łóżka dwuosobowego najlepiej sprawdzą się symetrycznie rozmieszczone półki z niezależnymi źródłami światła.

W sypialni można pokusić się też o mniej standardowe rozwiązanie, jakim są tzw. niewidzialne półki. Kawałki blachy wygiętej pod kątem prostym. Jedną część mocujemy do ściany, a druga jest wówczas prostopadła do niej. Wystarczy teraz położyć książkę tak, by blacha schowała się między jej kartkami, a na niej ułożyć poziomo kolejne książki, by blacha była całkowicie niewidoczna. Na pierwszy rzut oka wygląda to tak, jakby książki były przymocowane bezpośrednio do ściany. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju półki nie nadają się do przechowywania ciężkich i opasłych tomów. Są jednak ciekawą alternatywą dla klasycznych pólek ściennych. Sa też bardzo minimalistyczne – dzięki temu, że ich nie widać, pasują do każdego wystroju wnętrza.

W sypialni dobrze sprawdzą się też wąskie półki ścienne, które służą do ustawiania zdjęć, grafik i bibelotów. Tego rodzaju drobiazgi dodają przytulności i sprawiają, że sypialnia nabiera wyrazu – nie jest tylko katalogowym wnętrzem, a widać w niej upodobania właścicieli. Będą też urozmaiceniem całej aranżacji.
 

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *