Szafka na buty – niezbędny element każdego przedpokoju

Szafka na buty to jeden z najważniejszych mebli w przedpokoju. Jej brak wiąże się z ogromnym bałaganem i podłoga wciąż zastawioną butami. Jaką szafkę wybrać, żeby wygodnie przechowywać obuwie, a przy tym, by mebel estetycznie prezentował się w przedpokoju, który przecież jest wizytówką mieszkania? Oto kilka propozycji.

Szafka na buty połączona z siedziskiem to idealne miejsce, by przechowywać obuwie aktualnie używane. Zwykle są to dwie półki, na których możemy ustawić kapcie, trampki czy pantofle. To tez dobre miejsce, by obuwie wyschło przed schowaniem do zamykanej szafki, gdzie buty powinny trafiać już suche i wyczyszczone. To jednak zdecydowanie za mało, by przechowywać obuwie wszystkich domowników.

Szafka na buty jest więc niezbędna. Jeśli w przedpokoju nie brakuje miejsca, można ustawić osobną szafkę na buty. Wiele z nich ma uchylane szuflady, gdzie buty układamy pod skosem, dzięki czemu nie niszczą się, a ich wyjmowanie jest łatwe.
Miejsce do przechowywania obuwia można też zaaranżować w dużej szafie w przedpokoju. Najlepiej, jeśli zmawiamy ją na wymiar i sami możemy zaprojektować, ile miejsca potrzebujemy w zależności od liczby i rodzaju posiadanych butów. Jak wygląda idealna szafa na buty? W dolnej części warto umieścić drążek do przechowywania wysokich kozaków. Po włożeniu w nie wypełnienia, które zapobiega zdefasonowaniu butów, wieszamy je na specjalnych haczykach. To najlepsza forma przechowywania wysokich butów – na półkach często zginają się im cholewki, co może zniszczyć kozaki.

Wyżej powinny znaleźć się półki na innego typu obuwie. Dobrze, jeśli nie są zbyt głębokie. Idealnie, by były lekko pochylone, co ułatwia wyeksponowanie butów – łatwiej znaleźć potrzebą parę. Jeśli mamy dużo obuwia i nie możemy sobie pozwolić na trzymanie butów w jednym rzędzie, warto zainwestować w wysuwane półki. Projektując garderobę na obuwie nie zapominajmy też, że buty, których w danym sezonie nie nosimy, możemy zapakować w pudełka i ułożyć na najwyższych pólkach – w ten sposób są zabezpieczone przed kurzem i nie zajmują wiele miejsca.

To rozwiązania najpraktyczniejsze i najbardziej popularne, nie brak jednak bardziej nieszablonowych pomysłów. Oryginalną formą szafki na buty są dość szerokie rurki PCV sklejone w nieregularny kształt i przymocowane do ściany. Każda rurka jest miejscem na jeden but – wygląda to bardzo interesująco, choć wymaga regularnego wycierania kurzu.
Jeśli buty mają być wyeksponowane, można pokusić się o ustawienie w przedpokoju metalowego stojaka podobnego do tych, których używa się na wystawach sklepów obuwniczych. Na wieszakach zahacza się poszczególne buty. Posiadaczki dużej kolekcji szpilek mogą też wybrać ozdobna listwę, o które zaczepią obcasy butów. W ten sposób przechowywanie obuwia będzie jednocześnie ozdobą przedpokoju.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Przedpokój

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *