Wybieramy fotel do salonu – na co zwrócić uwagę?

Wygodny fotel to coś, co sprawia, że do domu aż chce się wracać, by po męczącym dniu zanurzyć się w nim z kubkiem herbaty i książką i oddać się relaksowi. Dla wielu osób to właśnie fotel jest ulubionym miejscem w domu. Jak wybrać ten mebel, by zagwarantować sobie komfortowy wypoczynek, a przy tym by dobrze prezentował się w salonie? Podpowiadamy, na co trzeba zwrócić uwagę, wybierając fotel do salonu.

Wielkość
W tej kwestii jesteśmy niestety ograniczeni powierzchnią salonu. Na niewielkim metrażu trudno o postawienie naprawdę obszernego i masywnego fotel. Choć najwięksi miłośnicy tego mebla potrafią zrezygnować z sofy na rzecz dwóch dużych foteli, w których można się zatopić. Musimy jedynie pamiętać, że fotele rozkładane i rozsuwane potrzebują przestrzeni, żeby można było w pełni korzystać z ich walorów.

Jednak nawet wybierając fotel mniej masywny, musimy dopasować go do swojego wzrostu i sylwetki. W fotelu zbyt małym, o niskim zagłówku trudno będzie komfortowo wypoczywać osobie wysokiej.
Jeśli salon, do którego kupujemy fotel, nie jest zbyt duży, warto wybrać model na nóżkach – tego typu fotele wizualnie sa o wiele lżejsze niż te, które maja cała postawę na podłodze. Są tez bardzo modne, znajdziemy wśród nich wiele inspirowanych designem lat 60.

Miękkość
To kwestia upodobań. Jedni lubią fotele, w których można miękko się zapadać, inni preferują raczej twarde. Ważne, żeby przed decyzją o zakupie usiąść w fotelu i sprawdzić, czy jest wygodny i czy dobrze się w nim czujemy. To samo dotyczy podłokietników i podnóżka – nie ma tu jednego uniwersalnego i najlepszego rozwiązania.

Rodzaj pokrycia
Tkanina, jaka pokryty jest fotel wpływa na komfort użytkowania, ma też znaczenie praktyczne. Jeśli w domu są zwierzęta albo mamy małe dzieci, warto wybrać takie obicie, które możemy łatwo wyczyścić. Idealnie sprawdzi się fotel ze zdejmowanym pokryciem, które można uprać. Jeśli w domu nie ma tego typu zagrożeń dla czystości i stanu foteli, możemy wybrać piękne i szalenie modne plusze i aksamity, które są nie tylko niezwykle przyjemne w dotyku, ale też nadają wnętrzu przytulności.

Stylistyka
Fotel to mebel, który dość mocno rzuca się w oczy. Nie oznacza to jednak, że musi być idealnie wpasowany w resztę salonu – wręcz przeciwnie, może być najmocniejszym punktem całej aranżacji, wyróżniać się np. mocnym kolorem lub nietypową formą. Jeśli w salonie stawiamy dwa fotele one także nie muszą stanowić kompletu. Ważna jest jednak spójność stylistyczna. Do wnętrza w stylu retro nie będzie pasował fotel futurystyczny, a mebel glamour nie zgra się z ze skandynawską aranżacją salonu.
Oczywiście mocna kolorystyka nie każdemu odpowiada. Neutralne szarości nadal są modne i popularne. Wygląd takiego fotela szybko możemy odmienić kolorową poduszką lub pledem.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.