Niezbędne akcesoria w pokoju małego ucznia

Urządzenie pokoju dla pierwszoklasisty to nie lada wyzwanie. Z jednej strony to jeszcze małe dziecko kochające beztroską zabawę, z drugiej – już poważny uczeń. Jak to połączyć? Dzięki odpowiednim meblom i akcesoriom zaprojektowanie funkcjonalnej przestrzeni będzie znacznie łatwiejsze.

Podstawa to wydzielenie w pokoju dziecka stref ze względu na rodzaj aktywności. W pokoju małego ucznia niezbędny jest kącik do nauki, strefa spania i wypoczynku oraz strefa zabawy. Kącik do nauki najlepiej urządzić w pobliżu okna, by zapewnić dopływ naturalnego światła. Biurko powinno być ustawione na wprost oka lub tak, by światło padało z lewej strony (ta zasada dotyczy dzieci praworęcznych). Na tym etapie idealnie sprawdzi się biurko dość duże, o regulowanej wysokości, bo dzieci w tym wieku szybko rosną. Regulowaną wysokość powinno mieć też krzesło. Dla małego ucznia dobrym rozwiązaniem będzie krzesło obrotowe, z tapicerowanym siedziskiem i podłokietnikami – pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy podczas pracy przy biurku. W pobliżu biurka nie może zabraknąć miejsca do przechowywania. Podręczniki i zeszyty możemy zamknąć w szafce pod biurkiem lub w niewielkiej komodzie na kółkach. Przydadzą się też szuflady na różnego rodzaju materiały plastyczne. Nad biurkiem możemy zawiesić półki o fantazyjnych kształtach – to miejsce do przechowywania, ale tez eksponowania przedmiotów związanych z hobby dziecka. Mali uczniowie lubią mieć w zasięgu wzroku ulubione pluszami, czy figurki.

Strefa snu to oczywiście łóżko z wygodnym materacem – dobrze, jeśli posiada pojemniki do przechowywania pościeli. W pobliżu powinna się też znaleźć lampka nocna oraz półka lub regał z książkami. Dzieci, które mają książki na wyciągnięcie reki, chętniej oddają się lekturze.

Jeśli metraż pokoju na to pozwala, warto urządzić odrębna strefę wypoczynku poza łóżkiem. Wystarczy fotel lub miękka pufa – worek i niewielki stolik. Jeśli w pobliżu postawimy ozdobne pudełka na drobiazgi, w kąciku będzie panował porządek. Na półce warto umieścić kilka ulubionych książek dziecka. W większej przestrzeni strefa wypoczynku może też obejmować namiot typu tipi – cześć dzieci jeszcze na początku szkoły uwielbia chować się w namiocie i tam wypoczywać.
Dzieci w wieku wczesnoszkolnym wciąż potrzebują czasu i przestrzeni na swobodną zabawę. Kącik zabawy zaakcentujmy kolorowym dywanem lub matą, gdzie można wygodnie rozłożyć się z zabawkami. Ważne, by ustawić tam też regal, na który dziecko może odkładać zabawki – jeśli zadbamy o wyrobienie nawyku sprzątania już u malucha, później w pokoju dziecka będzie panował porządek.

Wybierając meble i akcesoria do pokoju małego ucznia pamiętajmy o kolorystyce. Dzieci kochają kolory, jednak ich nadmiar nie wpływa dobrze na psychikę, może utrudniać skupienie i powodować nerwowość. Dlatego w pokoju dziecka najlepiej sprawdzają się barwy stonowane – już same zabawki, książki i przedmioty używane przez dziecko wprowadza do pomieszczenia barwny chaos, neutralna baza będzie dla niego dobrym tłem.
 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.