Meble do salonu dla miłośników książek

Jak przechowywać książki w domu? Marzeniem każdego bibliofila jest osobna biblioteka, jednak mało kto może sobie na to pozwolić. Dlatego książki zwykle trafiają do salonu. I choć zajmują sporo miejsca, dzięki odpowiednio dobranym meblom nie tylko nie będą zagracać przestrzeni, ale mogą stać się prawdziwą ozdobę pokoju dziennego nadającą mu charakter.

Jeśli mamy naprawdę dużo książek i zależy nam na maksymalnie efektywnym wykorzystaniu miejsca, idealnym rozwiązaniem będzie biblioteczka robiona na wymiar. Ważne jest, by dokładnie przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania. Warto np. rozważyć zabudowę płytszą niż standardowe regały na książki, które zwykle są głębokie i pozwalają ustawiać woluminy nawet w dwóch rzędach. Płytki regał i tak pomieści książki, a będzie wyglądał lżej i zajmie mniej miejsca. Ważne jest też, by dokładnie obejrzeć swoje zbiory – w projekcie można uwzględnić np. niewielkie półki na książki mniejszego formatu i – przeciwnie – wysokie, które pomieszczą wydawnictwa albumowe. Ciekawym rozwiązaniem jest przesunięcie nieco półek w poszczególnych modułach, by uniknąć wrażenia jednolitych rzędów książek, które mogą przywodzić na myśl meble w bibliotece. Interesującym pomysłem jest też poprowadzenie wzdłuż całej zabudowy listwy podsufitowej, w której zamontujemy oświetlenie. Nie tylko pozwoli to wyeksponować nasze zbiory, ale też da dodatkowe źródło światła – rozproszone oświetlenie znakomicie sprawdza się w salonie i sprawdza, że pokój jest przytulniejszy niż oświetlony centralnie umieszczonym żyrandolem.

Planując projekt regału na książki musimy się zastanowić, czy mebel ma być zamykany – częściowo lub w całości czy posiadać wyłącznie otwarte półki. Ta druga wersja wymaga dbałości o porządek w woluminach i cierpliwości przy ścieraniu kurzu, ale mebel wydaje się lżejszy, zaś same książki wprowadzają do salonu kolor i dodają mu domowej przytulności.
Wprowadzenie frontów jest bardzo funkcjonalne, ale trzeba uważać, żeby nie uzyskać efektu jednolitej, przytłaczającej ściany. Część osób decyduje się więc na połączenie otwartych pólek z szafkami i szufladami – przy projekcie na zamówienie nie stanowi to problemu.

Zabudowa robiona na wymiar sprawdzi się też wszędzie tam, gdzie pomieszczenie ma nieregularne kształty lub skosy, np. na poddaszu.
Inną formą przechowywania książek w salonie są półki. Poza klasycznymi, prostymi znajdziemy dziś w sklepach półki o fantazyjnych kształtach, na przykład okrągłe lub pofalowane, które stanowią prawdziwą ozdobę pomieszczenia. Hitem są tzw. niewidzialne półki – to specjalnie wygięta blacha mocowana do ściany, którą wsuwamy między kartki jednej książki, po czym na niej układamy kolejne. Efekt? Wygląda, jakby książki lewitowały wzdłuż ściany.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.