Łóżko do pokoju dziecka – rozkładane czy nie?

Wybór łózka do pokoju dziecka to jedna z najważniejszych decyzji dotyczących umeblowania pomieszczenia. Wygodne łózko z dobrze dobranym materacem to nie tylko gwarancja komfortowego snu, tak ważnego w życiu małego człowieka, ale też zdrowego kręgosłupa.

Jakie łózko wybrać?
Wielu rodziców, szczególnie gdy ma do dyspozycji niewielki pokój dla dziecka, rozważa zakup rozkładanego łózka. W dzień sofa może pełnić funkcję miejsca do siedzenia, wypoczynku, czytania czy przyjmowania gości, a w nocy staje się pełnoprawnym łóżkiem. Niestety, regularne spanie na rozkładanym łóżku nie jest zdrowe dla kręgosłupa. Materac powinien być płaski i odpowiednio wyprofilowany. Siedzenie sofy po rozłożeniu nie spełnia tych kryteriów. Jakie wiec łóżko lepiej sprawdzi się w pokoju dziecięcym o niewielkim metrażu?

Jeśli wysokość pomieszczenia na to pozwala, warto rozważyć zakup łózka na antresoli. Dzieci uwielbiają spać wysoko! Wbrew obawom części rodziców jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne, oczywiście nie nadaje się dla najmłodszych dzieci. Antresola pozwala zyskać dodatkową przestrzeń pod łóżkiem. Możemy tam wstawić właśnie sofę, która przyda się w dzień, będzie też dodatkowym miejscem do spania, bo dzieci uwielbiają zapraszać kolegów na nocowanie. Pod antresolą można też zagospodarować kącik do nauki, choć wymaga to zadbania o dobre oświetlenie tego miejsca. Nastolatki docenią kącik do relaksu – z miękkimi pufami, oryginalną lampą i niewielkim stolikiem.

Jeśli wysokość pomieszczenia nie pozwala na zastosowanie antresoli, dobrym rozwiązaniem może być tzw. łózko na podwyższeniu. Jest to mebel wielofunkcyjny, w którym łózko znajduje się na wysokości około 120 cm nad ziemią, a więc zdecydowanie niżej niż antresola. Pod łóżkiem znajdują się zwykle szafy, szafki i półki, co pozwala na funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni. W wersji dla młodszych dzieci to idealna przestrzeń do zabawy i przechowywania zabawek.
Meblem, który dobrze sprawdza się w dziecięcym pokoju jest też klasyczny tapczan z dodatkowym miejscem do spania wysuwanym spod łóżka. Na co dzień nie zajmuje wiele miejsca, a przyda się, gdy dziecko zechce urządzić piżamowe przyjęcie.

W niedużych pomieszczeniach warto zadbać o to, by łózko było choć częściowo podwyższane, bo wszelkie szuflady, półki czy pojemniki pod nim to idealne miejsca do przechowywania, a tych w pokoju dziecka nigdy dość.

Oczywiście nic nie stoi też na przeszkodzie, by klasyczne łóżko zastąpić materacem położonym bezpośrednio na podłodze lub na specjalnym płaskim stelażu. Jeśli tylko wybierzemy materac o odpowiednim stopniu twardości i dobrze wyprofilowany, kręgosłup dziecka nie ucierpi. Takie rozwiązania cenią sobie szczególnie nastolatki, które chcenie wprowadzają do swojego domowego królestwa oryginalne i nietypowe rozwiązania, a spanie na materacu jak najbardziej doi takich należy. Materac na podłodze to też znakomite miejsce do relaksu w ciągu dnia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.