Kącik do nauki w pokoju dziecka – o czym warto pamiętać? (Jakie krzesło,biurko itp)

Kącik do nauki dla przedszkolaka
Tak, już maluchy powinny mieć zaaranżowaną w swoim pokoju przestrzeń do nauki, choć na tym etapie będzie to raczej miejsce do wykonywania prac plastycznych i kreatywnych zabaw. Warto jednak wyrabiać dobre nawyki i dbać o zdrowie malucha – a dobrze dobrany stolik i krzesło na pewno temu sprzyjają. U najmłodszych świetnie sprawdzą się meble modułów, które w zależności od tego, jak je ustawimy, są różnej wielkości i wysokości. Dzięki temu możemy dopasowywać je do potrzeb rosnącego dziecka. Ważne, by były stabilne, bo maluchy mają zwyczaj wspinania się na meble. Jednocześnie krzesło powinno być na tyle lekkie, by dziecko mogło samodzielnie odsuwać je i przysuwać. Niezbędnym elementem kącika przedszkolaka są też pojemniki na materiały i zabawki.

Kącik do nauki – początek szkoły
Kiedy dziecko idzie do szkoły, czas na kącik do nauki z prawdziwego zdarzenia. Jego najważniejszy element to ergonomiczne biurko dopasowane do wzrostu dziecka. Powinno być obszerne, o ile tylko metraż pokoju na to pozwala – na tym etapie dzieci nie tylko odrabiają prace domowe, ale też malują, rysują i wyklejają, więc przestrzeń do pracy na pewno się przyda. Kolejny punkt obowiązkowy to krzesło o regulowanej wysokości i ustawieniach oparcia, gwarantujące wygodne siedzenie i wsparcie dla rozwijającego się kręgosłupa. Dbając o zdrowie dziecka nie zapominajmy o dobrym oświetleniu – idealnie, jeśli do biurka dociera naturalne światło z okna, ale niezbędna jest też lampka. W sklepach znajdziemy bez trudu modele, których kolory i kształty szalenie podobają się dzieciom. Organizując przestrzeń do nauki dla pierwszoklasisty nie zapominajmy o szafkach i półkach na podręczniki i zeszyty, a także pojemnikach na drobiazgu. Dzięki temu dziecku łatwiej będzie utrzymać porządek.

Kącik do nauki dla nastolatka
Nastolatki zwykle mają bardzo sprecyzowane zdanie na temat tego, jak ma wyglądać strefa do nauki w ich pokoju. Zresztą chętnie przenoszą się z książkami czy zeszytami np. na fotel lub na łóżko. Zadaniem rodziców jest z jednej strony zaakceptować potrzebę indywidualności i gust młodego człowieka, a z drugiej – zadbać o jego zdrowie. Dlatego wygodne krzesło z odpowiednim oparciem nie powinno być przedmiotem kompromisów, choć jak najbardziej można podyskutować o jego wyglądzie. Klasyczne biurko możemy zastąpić prostym stołem, który wygląda znacznie doroślej i nowocześniej, a wygląd mebla łatwiej możemy dopasować do stylistyki całego pokoju. To, co liczy się dla nastolatka to estetyka całej przestrzeni. Szczególnie, że młodzież uwielbia robić zdjęcia i dzielić się nimi w internecie. Ściana pomalowana farba tablicową z warstwą magnetyczną będzie nie tylko idealnym miejscem na notatki i przyczepianie ozdób, ale też perfekcyjnym tłem do selfie… Nastoletnie dziewczyny chętnie uzupełnią klasyczną lampkę na biurku girlanda świetlną powieszoną na ścianie. Absolutny must have to też kolorowe drobiazgi, kubki na mazaki czy gadżety związane z hobby nastolatka. Ważny jest też dostęp do prądu gwarantujący wygodne ładowanie urządzeń elektronicznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.