Szafka pod umywalkę – na co zwrócić uwagę?

Komfort korzystania z łazienki w dużej mierze zależy od tego, jak umeblujemy to pomieszczenie. Szczególnie ważna jest strefa umywalki. Jak wybrać szafkę pod umywalek, by łazienka była funkcjonalna, a przestrzeń optymalnie wykorzystana?

Projektując przestrzeń wokół, umywalki przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę metraż. Dobrze, jeśli do umywalki jest wygodny dostęp z każdej strony pozwalający choćby na komfortowe odkurzenie i umycie podłogi – niewielkie i wąskie przestrzenie np. między szafką umywalkowa a wanną czy pralką znacząco utrudniają zadbanie o czystość w pomieszczeniu. Dlatego w przypadku niewielkiej łazienki warto pomyśleć o wąskiej szafce, za to stojącej, by maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Dobrze, jeśli jej wnętrze jest podzielone i np. poza częścią zamykaną posada też choć jedną szufladę, w której możemy schować kilka podręcznych drobiazgów.

Jeśli metraż jest większy, możemy pozwolić sobie na szafkę znacznie szersza, będąca podstawą modnej umywalki nablatowej. Wówczas zyskujemy miejsca zarówno wokół umywalki, jak i pod nią. Szeroka i dość głęboka szafka jest najwygodniejsza w korzystaniu, jeśli posiada szuflady. Odpowiedniej wielkości szuflady z przegródkami nadają się do przechowywania proszków i akcesoriów do prania, środków czystości i kosmetyków. Możliwość schowania wszystkich niezbędnych drobiazgów znacząco ułatwia dbanie o porządek w łazience.

Jeśli dysponujemy przestrzenią na szeroką i głęboką szafkę pod umywalkę, najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie modelu podwieszanego. Dzięki temu obszerny mebel nie będzie sprawiał wrażenia przysadzistego i przytłaczającego. Wolna przestrzeń pod szafką ułatwia dbanie o czystość podłogi. W przypadku mebli z cokołami kurz gromadzący się w szczelinach pod wpływem wilgoci staje się trudny do usunięcia. Meble podwieszane sprawiają też, że łazienka wydaje się przestronniejsza i nowocześniejsza.

Wielkość to jednak nie wszystko. Bardzo ważny jest też materiał, z jakiego wykonana jest szafka pod umywalkę. Musi on być łatwy do utrzymania w czystości, a jednocześnie odporny na zmiany temperatury i dość wysoką wilgotność, jaka panuje w tym pomieszczeniu bez względu na to, jak dobrą wentylację zamontujemy. Z tego względu dużą popularnością cieszą się meble łazienkowe z płyty mdf, choć stosowane są też tworzywa sztuczne i elementy szklane. Oczywiście do łazienki możemy też kupić meble z naturalnego drewna, jednak są one znacznie droższe od tych z płyty, bo drewno wymaga starannej obróbki i pokrycia odpowiednim lakierem, żeby było odporne na warunki panujące w łazience. Drewniane meble łazienkowe sa jednak bardzo trwałe i gwarantują oryginalny wygląd pomieszczenia.

Aranżując łazienkę warto też rozważyć zabudowę pod umywalkę robioną na wymiar. To rozwiązanie przede wszystkim do pomieszczeń o mniej typowym kształcie i układzie, a także dla osób niskich lub bardzo wysokich, dla których korzystanie z mebli standardowej wysokości jest mało komfortowe.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.