Siatka zamiast górnych szafek kuchennych?

Urządzamy kuchnię, więc trzeba kupić szafki – to wydaje się oczywiste. Mało kto wyobraża sobie inną formę przechowywania kuchennych utensyliów inaczej, niż w zabudowanych szafkach stojących i wiszących. A jednak są inne możliwości. Jedną z nich jest kuchnia pozbawiona górnych szafek, które zastąpione są metalową siatką.

Stalowa siatka, która pokrywa ścianę nad zlewozmywakiem, kuchenką i kuchennymi blatami wygląda bardzo oryginalnie. Ale czy jest funkcjonalna? Na drucianych oczkach możemy zawiesić wszelkiego typu rondelki, patelnie, chochle itp. Świetnie sprawdzi się też do zaczepienia doniczek z ziołami, których używamy jako przypraw. Na haczykach swoje miejsce znajdą też kubki i filiżanki.

Gdzie znajdziemy taką siatkę?
Oczywiście nie w sklepie z wyposażeniem kuchni, jednak już na dziale ogrodniczym czy budowlanym bez trudu się w nią zaopatrzymy. W tej roli idealnie sprawdzi się stalowa siatka ogrodzeniowa. Jest na tyle solidna, że możemy do niej przyczepiać także dość ciężkie przedmioty. A przy tym odpowiednio zabezpieczona stal jest bardzo odporna na wilgoć, której w kuchni nie brakuje.

Jak zaaranżować siatkę w kuchni, żeby dobrze się prezentowała?
Ten mocno industrialny element dobrze współgra z mocną kolorystyką. Ścianę, którą pokrywamy siatką, możemy więc pomalować na wyrazisty kolor – niech będzie głównym punktem wnętrza przyciągającym wzrok. Czerń? Czerwień? A może energetyczny pomarańcz? Jeśli reszta kuchni utrzymana będzie w bardziej stonowanych odcieniach, to będzie strzał w dziesiątkę. Kolorystykę ze ściany możemy też powielić w detalach kuchni, nawiązując do niej na przykład w uchwytach szafek, doniczkach na parapecie czy kuchennych ściereczkach. Dzięki temu uzyskamy wnętrze spójne, choć odważne i nieszablonowe.

Oczywiście siatka nie wystarczy jako jedyne miejsce do przechowywania. Gdzie trzymać resztę rzeczy? Klasyczne szafki nie będą pasowały do awangardowego rozwiązania z wieszaniem przedmiotów na ścianie. Warto więc poszukać i tutaj niestandardowych rozwiązań. Zamiast jednolitej zabudowy postawić np. na odnowione meble upolowane na pchlich targach lub w serwisach internetowych. Odnowione i pomalowane np. farbą kredową będą prezentowały się bardzo oryginalnie. Przy czym nie musimy wcale wybierać mebli typowo kuchennych. Otwarty, ażurowy regał będzie interesującym nawiązaniem do siatki na ścianie, a pozwoli wygodnie przechowywać garnki czy zastawę stołową.

Możemy też śmiało sięgnąć po meble przeznaczone do spiżarni – zwykle są nieco bardziej surowe, niż te typowo kuchenne, mają sporo elementów metalowych, które będą korespondowały z siatką nad blatem. Poza tym są zaprojektowane tak, by wygodnie przechowywać na nich zapasy i pojemniki, więc będzie to rozwiązanie bardzo funkcjonalne, choć na pewno niebanalne.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Kuchnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *