Niezbędne akcesoria w pokoju małego ucznia

euroinstal

Urządzenie pokoju dla pierwszoklasisty to nie lada wyzwanie. Z jednej strony to jeszcze małe dziecko kochające beztroską zabawę, z drugiej – już poważny uczeń. Jak to połączyć? Dzięki odpowiednim meblom i akcesoriom zaprojektowanie funkcjonalnej przestrzeni będzie znacznie łatwiejsze.

Podstawa to wydzielenie w pokoju dziecka stref ze względu na rodzaj aktywności. W pokoju małego ucznia niezbędny jest kącik do nauki, strefa spania i wypoczynku oraz strefa zabawy. Kącik do nauki najlepiej urządzić w pobliżu okna, by zapewnić dopływ naturalnego światła. Biurko powinno być ustawione na wprost oka lub tak, by światło padało z lewej strony (ta zasada dotyczy dzieci praworęcznych). Na tym etapie idealnie sprawdzi się biurko dość duże, o regulowanej wysokości, bo dzieci w tym wieku szybko rosną. Regulowaną wysokość powinno mieć też krzesło. Dla małego ucznia dobrym rozwiązaniem będzie krzesło obrotowe, z tapicerowanym siedziskiem i podłokietnikami – pomaga w utrzymaniu prawidłowej postawy podczas pracy przy biurku. W pobliżu biurka nie może zabraknąć miejsca do przechowywania. Podręczniki i zeszyty możemy zamknąć w szafce pod biurkiem lub w niewielkiej komodzie na kółkach. Przydadzą się też szuflady na różnego rodzaju materiały plastyczne. Nad biurkiem możemy zawiesić półki o fantazyjnych kształtach – to miejsce do przechowywania, ale tez eksponowania przedmiotów związanych z hobby dziecka. Mali uczniowie lubią mieć w zasięgu wzroku ulubione pluszami, czy figurki.

Strefa snu to oczywiście łóżko z wygodnym materacem – dobrze, jeśli posiada pojemniki do przechowywania pościeli. W pobliżu powinna się też znaleźć lampka nocna oraz półka lub regał z książkami. Dzieci, które mają książki na wyciągnięcie reki, chętniej oddają się lekturze.

Jeśli metraż pokoju na to pozwala, warto urządzić odrębna strefę wypoczynku poza łóżkiem. Wystarczy fotel lub miękka pufa – worek i niewielki stolik. Jeśli w pobliżu postawimy ozdobne pudełka na drobiazgi, w kąciku będzie panował porządek. Na półce warto umieścić kilka ulubionych książek dziecka. W większej przestrzeni strefa wypoczynku może też obejmować namiot typu tipi – cześć dzieci jeszcze na początku szkoły uwielbia chować się w namiocie i tam wypoczywać.
Dzieci w wieku wczesnoszkolnym wciąż potrzebują czasu i przestrzeni na swobodną zabawę. Kącik zabawy zaakcentujmy kolorowym dywanem lub matą, gdzie można wygodnie rozłożyć się z zabawkami. Ważne, by ustawić tam też regal, na który dziecko może odkładać zabawki – jeśli zadbamy o wyrobienie nawyku sprzątania już u malucha, później w pokoju dziecka będzie panował porządek.

Wybierając meble i akcesoria do pokoju małego ucznia pamiętajmy o kolorystyce. Dzieci kochają kolory, jednak ich nadmiar nie wpływa dobrze na psychikę, może utrudniać skupienie i powodować nerwowość. Dlatego w pokoju dziecka najlepiej sprawdzają się barwy stonowane – już same zabawki, książki i przedmioty używane przez dziecko wprowadza do pomieszczenia barwny chaos, neutralna baza będzie dla niego dobrym tłem.
 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Next Post

Nowoczesne wieszaki do przedpokoju

Przedpokój to pomieszczenie traktowane często nieco po macoszemu. Istotnie, nie spędzamy w nim za wiele czasu, warto jednak pamiętać, że pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, a to właśnie przedpokój jest tym miejscem, które od razu widzą wszyscy wchodzący do mieszkania. Dlatego powinien być nie tylko funkcjonalny, ale też dopracowany w […]